Thursday, October 6, 2011

Kuidas saada endale hea jume? Pruun nahk.


On inimesi, kellele meeldib hele nahk. On ka neid, kellele meeldib jumekam. Laskumata äärmustesse, millest soovitan inimestel IGAL ALAL hoiduda, siis keskendun seekord teemale, kuidas saada jumekamat nahka. Heleda naha hoidmine, kui see juhtub olemas olema, on õnneks meie kliimas üsnagi palju kergem ja sellest ma täna rääkima ei hakka. 
 Eestotsa vaata oma nahka ja eks aimad juba isegi, mis laadi nahk sul olla võib. Kui ei, saad abi siit: Nahatüübi välimääraja ja kui ka sellest pole abi, võib alati nõu küsida näiteks nahaarstilt või solaariumitöötajalt (paraku viimased ei pruugi alati piisavalt kvalifitseeritud olla, et vastata).

1. PÄIKE - pole just eriti üllatav:D Siinkohal tasuks jälgida ka oma nahatüüpi ning seda, et end ära ei kõrvetaks. Vastavalt nahatüübile tasuks valida ka päikesekreem. Porgandiõlid üldiselt kiirendavad päevitamist, kuid tasuks kasutada ka päikesekaitsefaktorit samal ajal. 

2. SOLAARIUM - samuti väga levinud võimalus, mis paraku nõuab eraldi raha. Unustada ei maksaks ka taaskord kreeme ning tuleks taas jälgida oma naha tüüpi ja selle järgi valida solaariumilampide tugevus ning päevitusaeg.  Lisainfot algajale solaariumikülastajale siit: Solaariumikülastajate kuldreeglid . Üldiselt öeldakse, et ühte kuuri, et saada pruuniks, kuulub u 5 seansilkäiku, millest igaühe vahe võiks olla kindlasti üle 48 tunni ning arvestama peaks vastavalt nahatüübile nii lampide tugevuse kui ka ajaga. Ohtlikuks peetakse solaariumi seetõttu, et sellega on kerge liialdada - kiirguste kogused on väiksema aja jooksul suuremal kui tavalisel päikesel, mistõttu inimesed võivad unustada, et tegemist on ikkagi päikesele sarnase kiirgusega.

3. SPRAY-PÄEVITUS - tegemist on päevituse viisiga, kus Sinu kehale lastakse survega (u nagu uduvihm) päevitusvedelikuga. Selle päevitusvedeliku toimeaineks on suhkru derivaat dihüdroksüatsetoon (DHA), mida sisaldab ka suur osa isepruunistuvatest kreemidest.  
"DHA imendub naha pealmisesse kihti, kust see ei jõua vereringesse ega organismi üldisesse ainevahetusse. Reageerimisel naha pindmise kihi valkude ja aminohapetega, muudavad need värvi ja tekibki pruun jume. Meie nahaga toimub sama, mis poolekslõigatud õunaga."* Kestab umbes 1-2 nädalat. Lisainfot spray-päevituse kohta siit: Spray päevitus ja KKK

4. ISEPRUUNISTUVAD KREEMID/sprayd/geelid/rätikud - taaskord ohutum, kui päike.  Plussideks võib olla ka see, et saab kodus igal ajal kasutada ning ei pea nii rangelt piiranguid silmas pidama. 
"Iseruunistuvad kreemid toimivad samal põhimõttel nagu spray-päevitus, reageerides naha proteiinide ja aminohapetega ning muutes naha pindmise kihi pruuniks. Mõne tunni pärast ilmnev pruun jume kestab sõltuvalt tootest ja nahahooldusest ~5 päeva. Ühtlase päevituse säilitamiseks peaks isepruunistuvat toodet kasutama 1-2 korda nädalas."* Buduaari kasutajate kogemused

5. Söögid: PORGANDID, TOMATID - soodustavad päevituse teket, kuna sisaldavad beetakaroteeni. Ilmselt ainult porgandi söömisest ei piisa, kuid nad on abiks, kui niikui nii päevitad. Samuti on nad ka muidu tervislikud (nt silmadele).  Tomat sisaldab aga näiteks antioksüdant lükopeeni, mis soodustab melaniini teket. Samuti soovitatakse süüa päevitamise ajal palju kala, muna, kohupiim, piim - need toiduained sisaldavad D-vitamiini, mis annab nahale parema kaitse uv-kiirguse eest. Seda eriti siis, kui teil on heledamat sorti nahk.


6. TOIDULISANDID: kui tunnete, et ei suuda eelpool nimetatud asju süüa, kuid tahaksite ikka kuidagi oma päevitusprotsessi suurendada, on võimalus tarbida ka toidulisandeid. Beetakaroteeni puhul on tegemist A-vitamiini eelvitamiiniga.Tegemist on üsna ohutu ühendiga, kuna selle tarvimisel ei ole üleannustamise ohtu - see on vesilahustuv vitamiin, mille ülejäägi organism väljutab loomulikul teel neerude kaudu. Mingi osa aga võetavatest ainehulkadest talletab organism nahakudedesse, mis annabki sellele pruunika jume. Samuti on beetakaroteen tugev antioksüdant, mis kaitseb nahka UV- kiirguse, enneaegse nahavananemise jms eest. Lisainff: Karoteenpreparaadid


Lisaks ei tasuks unustada, et kuna päike ja kuumus kuivatab, siis nende päevitamismeetodite puhul ei tohi unustada naha niisutamist. Samuti ära liialda millegagi, vaid kasuta ikka mõistuse piires, siis võid saada mõlemad - kauni jume ja hea tervise!:)

Allikad ja lisainfot:
    No comments:

    Post a Comment