Wednesday, August 1, 2012

Märgid kosmeetikatoodetel


Täna räägin märkidest kosmeetikatoodetel. Tänapäeval on kosmeetikatoodetel mitmeid märke, mida me võib-olla ei panegi eriti tähele või siis ei tea nende tähendust, on kindlasti ka neid, kes väga täpselt teavad, mida need tähendavad, aga see postitus on siiski eeskätt esimestele.

 
See märk (PAO - period after opening) on enamustel jaemüügis olevatel kosmeetikatoodetel ning tähistab seda, kui kaua pärast avamist on kosmeetikatoode kõlbulik. Selline märk tähistab näiteks 12 kuud (M=months). Kui vaatasin enda kosmeetikatooted läbi, siis enamustel toodetel, näiteks kõikidel ripsmetuššidel ning ka jumestuskreemidel on see aeg 6 kuud, mis möödub päris kiiresti(olen näinud ka 12 18, 36 M). Ise üritan seda aega jälgida, kuid olen kokku puutunud paljude inimestega, kellel on tohutul hulgal kosmeetikat/kreeme/hooldusvahendeid ning nad ei jõua neid säilivusaja jooksul ära kasutada, seetõttu on mõtekam osta üks toode korraga ja seda pidevalt kasutada, siis on kindlam, et asi saab enne otsa, kui vanaks läheb.  Lähemalt ka siit: Terviseamet - kosmeetikatoodete säilimisaeg ning ohtudest, mis võib juhtuda kasutades vananenud kosmeetikat, saab lugeda nendest artiklitest: Huulepulk on viis aastat vana? Viska see minema., Kosmeetika säilivuaeg - seda peab teadma!

 Samuti viitab kehtivus/säilivusajale, kuid kirjutatud numbriga (sageli osutab nool sellele või on kirjutis selle sümboli kõrval).


Kõikidel kättejuhtuvatel kosmeetikatoodetel, mis mul on, on ka see märk. See märk kinnitab seda, et toode on vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu direktiividele pakendatud ja/või kaalutud.


Kutsutakse mõnikord Möbiuse leheks samanimelise kujundi järgi, mida see meenutab. Valge märgistus (valgel taustal) tähendab, et toode/toote pakend on taaskasutatav(ad). Must märgistus valgel taustal või valge mustal tähendab aga, et toode/toote pakend ise on valmistatud taaskasutatavast materjalist.


Need märgistused (alumised kirjad võivad natuke küll varieeruda, nt nr 1 ja PET, 4- PE-LD jne, kuid tähendus sama) tähistavad plastikmaterjale, millest toote pakend tehtud on. Lähemat infot saab lugeda siit inglise keeles: Plastic Recycling Codes 
Der Grüne Punkt/Green dot/Roheline punkt - tähistab seda, et et toote pakendi hinnas sisaldub maks jäätmekäitlussüsteemile aja ära elanud pakendi või toote keskkonnale kahjutuks muutmiseks.Kasutusel paljudes Euroopa Liidu riikides. 

Tuletab meelde, et pakend tuleb prügikasti visata. 

Hand (&) book - kui kosmeetikapakendil ei ole piisavalt ruumi lisainfo, näiteks toote koostisosade jaoks, siis see märk tähistab, et see info on saadaval kusagil mujal kas pakendis või lisalehel.


Tagab, et 95% toote koostisosadest on orgaanilised.


Märgistus fl.oz - Fluid ounce - on sageli toote koguse (näiteks ml) kõrval ning on võrdne 28,4 ml (USAs 29,6 ml).

Ingredients/INCI - tähistab toote koostisosade nimekirja. Mõnede kosmeetikatoodete koostisosade kohta saab lisainfot ka sellest andmebaasist.

Loodus/orgaaniliste toodete sertifikaatide tähistusi saate näha ja nende kohta lugeda SIIT 
ja  SIIT 

Osadel toodetel on märgitud peale väike koodikene, mis tähistab samuti säilivusaega, aga on oma nn tootja koodina toodud välja. Sellisel juhul saab osade toodete säilivusaega tsekkida SIIT.

Need on põhilised ja levinumad märgistused kosmeetikatoodetel. Kui mõni märk jäi välja, anna aga julgelt kommentaarides teada.


No comments:

Post a Comment