Saturday, October 20, 2012

Sissejuhatus lõhnamaailma

Mõtlesin teha väikese ülevaate sellest, mida tähele panna lõhna ostes ja seda kasutades.  

Ajaloost
Sõna parfüüm tuleb ladina keelest "per fumus", mis tähendab "läbi suitsu". Juba Vana-Egiptuses ning Mesopotaamias valmistati ja kasutati parfüüme. Muidugi olid baasiks lõhnavad taimed, puuviljad ja vaigud, mis ka tänapäeval -  tänapäeval kasutataks siiski ka juba sünteetilisi lõhnaaineid.

Lõhna-aabits
Lõhnad jagunevad selle alusel, kui suur on lõhnakonsentratsioon (eeterlike õlide, aroomainete, lisainete segu). Ülejäänud osa moodustab tavaliselt vesi või vee ja alkoholi segu. Tavaliselt märgitakse selle konsentratsiooni alusel lõhnu märgistusega „eau ...“, see tähendab vesi ja de suunab, et mille vesi see siis täpsemalt on. 

Eau Fraiche (värskendav vesi/fresh water) sisaldab umbes 3% eeterlikke õlisid. See on väga lahja ja eelkõige värskenduseks mõeldud.
Eau de Cologne/EDC (kölnivesi või ka odekolonn). Sisaldab 3-5% (tavaliselt 5, aga võib varieeruda ka kuni 3-8%)  eeterlikke õlisid, reeglina kasutatakse kogu keha värskendamiseks.
Eau de Toilette/EDT (tualettvesi). Parfüümiekstrakti sisaldus 4-8% (ka: 5-15%). Kuigi tualettvee aroom püsib juba üsna pikalt, on tegemist nn õhtulõhnaga, mille kestvusaeg on üldiselt lühem kui parfüümiveel.
Eau de Perfume/EDP (parfüümivesi). Parfüümiekstrakti sisaldus 8-16% (ka: 10-20%). Sobib terve päeva lõhnaks. Tugev aroom hakkab nõrgenema 4 tunni möödudes kuid baasnoodid võivad olla tuntavad ka 24h möödudes.
Extrait (essence) perfume (lõhnaekstrakt/parfüümekstrat) sisaldab umbes 15–40% eeterlikke õlisid. Need on puhtaimad lõhnad ning püsivad peal ka kaua, kantakse väga vähe korraga peale. Muidugi on ka hind kõige kallim.

PS! Üleval protsendid võivad natuke erineda olenevalt riikidest ja lõhnatootjatest, samuti ka terminid, kuid need meil enimkasutatavad.


Enim levinud on EDT ja EDP. Olenevalt sellest, milliseid baasnoote kasutatud on lõhnas, võib mõnikord juhtuda, et näiteks EDT püsib isegi kauem peal kui EDP. See tuleneb sellest, et mõnede taimede/viljade eeterlikud õlid on lihtsalt tugevamini  ja kauem tuntavamad.

Lisaks on oluline lõhna proovida enda naha peal – inimeste ainevahetus, naha soojus ning ph-tase võivad mõjutada seda, kuidas lõhn meile tundub.  Soovitan neid märgistusi jälgida, kuna olen näinud, kuidas müüakse näiteks eau fraiche'd (pudeli peal kirjas) eau de toilette nime all (kirjelduses kirjas) - hind muidugi vastav viimasele.
Mõndades poodides (eriti internetis) saab osta ka parfüümitestreid. Need on mõeldud demonstratsiooniks ning seetõtttu pole pakendatud tavapärasesse pakendisse, mõnikord puudub ka kork. Seetõttu enamasti ka soodsam hind. Sisult samad, mis pakendatud lõhnad.

Kuhu kanda?
Lõhna tuleb kindlasti kanda vaid puhtale kehale, aga soovitatakse, et nahk oleks ka kreemitatud – niisutatud nahk eraldab lõhna paremini. Parfüümi soovitatakse pihustada sinna, kus "tuksub pulss" (kiirem vereringe), kuna need kohad kiirgavad enim soojust ja sellega eraldub lõhn intensiivsemalt. Pulsi puntkid asuvad:  randmed, küünarnuki siseküljed, kurgu all, kõrva taga, põlve õndlad jne. Samas on ka väidetud, et kõrvatagused ja ka näiteks laup pole lõhna jaoks sobilikud kohad, kuna eritavad rasu, mis muudab lõhna ebameeldivaks.

Kuidas lõhna hoida?
Parfüüme ei soovitata hoida vannitoas ega otsese päikesevalguse käes – niiskus ja soojus ei mõju hästi, kui parfüümi vaja kauem hoida ning see kaotab lõhna kiiremini. Parfüümi säilivusaeg on üldiselt avamata pakendis 3-5 aastat, pärast avamist 1,5 aastat (korraliku hoidmise korral).


Lisalugemist:

No comments:

Post a Comment